Zupy na lato – szereg korzyści

Podziel się:
zupy na lato

Zupy, kiedyś nieodłączny element codziennej diety, obecnie zdecydowanie rzadziej goszczą na naszych stołach. I wielka szkoda! Są one bowiem wspaniałym, łatwym w przygotowaniu oraz szalenie zdrowym daniem i dlatego powinny jak najczęściej pojawiać w naszym jadłospisie.

Nisko-kaloryczność

Ogromną zaletą zup letnich jest ich nisko-kaloryczność. Wartość energetyczna standardowej porcji oscyluje w granicach 90-140 kcal. Rzecz jasna tyczy się to wyłącznie zup wykonanych na bazie warzyw, bez zasmażki i niezabielanych.

Uniwersalność

Zupy są niezwykle uniwersalne, doskonale sprawdzą się w przypadku śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji. Są smaczne, pożywne, a odpowiednio przygotowane mogą stać się wykwintnym daniem, które sprosta wymaganiom nawet najbardziej wyrafinowanych smakoszy.

Składniki odżywcze

Prawidłowo przyrządzona zupa dostarcza nam całej gamy składników odżywczych, począwszy od witamin i składników mineralnych, poprzez błonnik pokarmowy, a na płynach skończywszy.

Zupy rozgrzewają

W mroźny dzień nic nie rozgrzeje nas lepiej niż talerz gorącej zupy. Co więcej, jeżeli doda się do wywaru większą ilość cebuli, czosnku i warzyw zwiększy się dodatkowo swoją odporność na infekcje bakteryjne i wirusowe.

Zupy na lato – dodatkowe wskazówki

Aby zupy faktycznie były takie zdrowe, dobrze zastosować się do kilku prostych wskazówek. Po pierwsze, gotując warzywa na wywar powinnyśmy wrzucać je do garnka w ściśle określonej kolejności uzależnionej od czasu koniecznego dla ich ugotowania. Najpierw dodajemy warzywa korzeniowe, marchew, pietruszkę, seler, natomiast pozostałe składniki, takie jak koperek, seler naciowy czy pietruszka dodajemy pod koniec gotowania.

Po drugie, jeżeli jesteśmy na diecie, do zabielania zupy lepiej użyć jogurtu naturalnego lub mleka. Zabieg ten skutecznie zmniejszy kaloryczność dania, a przy tym nie wpłynie negatywnie na jego walory smakowe.

Po trzecie, jeżeli gotujemy wywar na owocach, musimy pamiętać o ich prawidłowym komponowaniu. Mniej aromatyczne produkty, jak gruszki, porzeczki i rabarbar łączymy z tymi bardziej wyrazistymi, z malinami, truskawkami lub kwaśnym jabłkiem.

Marta Szulc

Marta Szulc

"Viva la Vida"... i nie chodzi wcale o perfum. Życie jest zbyt krótkie by przeżyć je byle jak.

4 komentarze

Skomentuj artykuł!