Zegarki automatyczne – czy warto?

Podziel się:
zegarki automatyczne

Zegarki automatyczne mają mechanizm, który wprawiany jest w ruch przez wahnik. Ruchy ramienia i nadgarstka poruszają wahnikiem, który nakręca sprężynę napędową zegarka. W tym przypadku nie stosuje się więc żadnych baterii. Dokładność chodu takiego zegarka zależy w dużej mierze od wykonania mechanizmu, jego początkowego ustawienia oraz sposobu użytkowania zegarka. Niekiedy zegarki automatyczne nazywa się zegarkami z duszą i to nie bez powodu. Ich noszenie wielu osobom wydaje się czymś wyjątkowym.

Jak działają zegarki automatyczne?

Zegarki z mechanizmem automatycznym posiadają wbudowany rotor, który nazywany jest też wahnikiem. To element o niewielkich rozmiarach, który cały czas obraca się, a więc naciąga sprężynę napędową. W tym celu jednak osoba nosząca zegarek musi wykonywać przynajmniej minimalne ruchy ręką, na której znajduje się zegarek automatyczny.

Zegarki automatyczne nie mają zbyt długiej historii. Na szeroką skalę produkowane są dopiero od początku XX wieku. W roku 1923 John Harwood skonstruował pierwszy automatyczny zegarek przeznaczony do noszenia na ręce. Już trzy lata później w roku 1926 trafił on do masowej produkcji. Ulepszono wówczas jego budowę, dzięki czemu stał się bardzo precyzyjny.

Zalety zegarków automatycznych

Zegarki automatyczne nie wymagają nakręcania. Trzeba je jednak regularnie, najlepiej codziennie nosić na ręce. Wówczas posłużyć mogą przez wiele lat. Zegarki tego rodzaju są bardzo punktualne i wcale nie odbiegają pod tym względem od zegarków nakręcanych ręcznie.

Sprzedawana obecnie w sklepach zegarki z mechanizmem automatyczny to świetne połączenie klasycznych zegarków z elementami nowoczesnej sztuki zegarmistrzowskiej, a więc z zegarkami kwarcowymi. Zegarki automatyczne to rozwiązanie w zasadzie kompromisowe, które zapewnia ich posiadaczowi wygodę i swobodę. To spora zaleta tych zegarków, które obecnie cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie, również i w Polsce.

Zegarki z mechanizmem automatycznym są obecnie dostępne w coraz większej ilości sklepów. Wiele osób preferuje wręcz takie zegarki. Zegarki automatyczne to wygoda, swoboda i brak konieczności pamiętania o ich nakręcaniu, a bez tego inne typy zegarków nie funkcjonują w prawidłowy sposób. To również model przeznaczony dla tych osób, które nie przepadają za kręceniem koroną zegarka. Taki zegarek wystarczy bowiem jedynie założyć na rękę i gotowe. Kluczem do sukcesu jest tylko regularne użytkowanie zegarków automatycznych. Wówczas sprawdzają się doskonale i służą przez wiele długich lat.

Strona partnera: https://zegarkionline24.pl/automaty.html

Adrianna Mach

Adrianna Mach

Fotografia artystyczna, reklamowa - pasjonatka dwóch odrębnych kategorii. Każde przedsięwzięcie to dla niej nowa historia i całkiem nowe wyzwanie. Na łamach naszego magazynu recenzuje dla Was zarówno komercyjne, jak i amatorskie przedsięwzięcia. Zawsze opisując rzeczywistość bezstronnie i merytorycznie.

Skomentuj artykuł!