Wino musujące a szampan – jakie są różnice?

Podziel się:
wino musujące a szampan

Sylwester to wyjątkowy okres, w którym co rusz mamy okazję słyszeć korki szampana. Tak samo jest w urodziny oraz inne uroczystości, np. podczas wesela. Jednak czy aby na pewno na naszym stole ląduje szampan, czy mamy do czynienia z winem musującym. Tak właściwie czym one się różnią i dlaczego nie tylko ceną?

Wino musujące z Szampanii

            Generalnie rzecz ujmując, aby móc mówić o szampanie, musimy otrzymać specjalny rodzaj wina z tego regionu Francji. Wina musujące z tego regionu nie są jednak automatycznie uznawane za szampany. Dlaczego zatem i czym to się różni?

Szampan – klasyczny i wytrawny

            Generalnie rzadko kiedy możemy pić prawdziwego szampana. Jest on dość charakterystyczny. Przede wszystkim musi być wykonany z jednej z trzech szczepów winogron: chardonnay, pinot noir oraz pinot meunier. To pierwszy, ale nie podstawowy warunek. Po drugie nie może być sztucznie napełniany dwutlenkiem węgla. Mus szampana pochodzi z podwójnej fermentacji, a więc czasu. To trzecia różnica. Szampan musi przejść prawdziwą, pełną i naturalną fermentację dwukrotnie. Dopiero wówczas mówimy o szampanie z prawdziwego zdarzenia.

Wino musujące

            Generalnie jest wiele rodzajów wina musującego, co sprawia, że nie można ich łatwo sklasyfikować. Przede wszystkim te najtańsze są produkowane z dodatkiem dwutlenku węgla i robione z pominięciem podwójnej fermentacji. Są także wykonywane z różnych szczepów winogron, stąd ich różne „kolory”. Jednak niektóre z win musujących, z droższej półki, również są produkowane bez użycia dwutlenku węgla i od szampana z prawdziwego zdarzenia różnią się miejscem produkcji oraz szczepem, który wykorzystano do jego stworzenia.  

            Wybierając wino musujące lub szampana pamiętajmy, jakie różnice je dzielą. Warto jednak wiedzieć, że wino musujące nie musi być gorszym odpowiednikiem, dlatego nie ma potrzeby obrażania się na ten trunek. Niech zatem leje się strumieniami w sylwestra i wiele innych okazji podczas całego roku.

Adrianna Mach

Adrianna Mach

Fotografia artystyczna, reklamowa - pasjonatka dwóch odrębnych kategorii. Każde przedsięwzięcie to dla niej nowa historia i całkiem nowe wyzwanie. Na łamach naszego magazynu recenzuje dla Was zarówno komercyjne, jak i amatorskie przedsięwzięcia. Zawsze opisując rzeczywistość bezstronnie i merytorycznie.

3 komentarze

Skomentuj artykuł!