Urodowe porady prosto z lat 30 XX wieku

Podziel się:
Poszukując w bibliotekach cyfrowych materiałów do licencjatu, natrafiam na różne bardzo ciekawe rzeczy, w ogóle nie związane z tematem mojej pracy. Cóż, taka złośliwość internetów.
W każdym razie, nie mogłam zostawić ich tak samych sobie, musiałam je pokazać na blogu. Dlatego dziś mam dla was porcję urodowych porad z lat 30 XX wieku, korzystajcie na własną odpowiedzialność 😉

1. Przed wyjściem na bal należy odpowiednio się zrelaksować i zadbać o cerę. W tym celu możemy:

„Umoczyć w ciepłym i zmieszanym z miodem (w proporcji 3:1) olejku migdałowym warstwę waty i pokryć nią twarz. Proszę tak wytrzymać przynajmniej 10 minut i starać się wciąż zachować dobry humor.”

2. A może warto zrobić sobie krótki test na elegancję? Wystarczy odpowiedzieć na 10 pytań:

1. Czy bielizna pani jest tak samo starannie wybrana jak suknia?
2. Czy rozbierając się odwiesza pani na kołki swoje suknie, zarówno nowe jak i stare?
3. Czy obcasy i czubki pantofelków są powykrzywiane, czy też odsyła pani obuwie do szewca, zanim zniszczenie jest duże?
4. Czy odświeża pani swój kapelusz czyszcząc go i zmieniając wstążkę lub przybranie, czy nosi go tak bez zmiany, aż zniszczeje i zrudzieje lub zbrudzi się?
5. Czy kocha się pani w tzw. „petits riens”, jak chusteczki, kołnierzyki, broszki, paski i czy odświeża pani przez ich użycie starą sukienkę?
6. Czy prasuje pani i czyści swoje suknie, czy też odsyła je do pralni wówczas dopiero, gdy kto zwróci jej uwagę na plamy?
7. Czy przed sprawieniem nowej sukni lub okrycia przegląda pani żurnale i namyśla się nad tym, co odpowiada jej urodzie, czy też bez namysły kupuje gotową sukienkę lub materiał w sklepie i oddaje go do przygodnej krawcowej?
8. Czy ma pani zaufanie do swojego gustu, czy ubiera się w to, do czego namawiają ją przyjaciółki, krawcowa, a nawet sprzedawca sklepowy?
9. Czy kupuje pani bezplanowo rzeczy, czy też je dobiera starannie do garderoby?
10. Czy obciąga pani starannie pończochy na nogach, czy wybiera umiejętnie ich barwę i gatunek, czy też kupuje pierwszą lepszą parę, gdy już wszystkie w szufladzie się podarły?
Bo należy zawsze pamiętać, że:
„Ale elegancja nie jest równoznaczna z nowymi i kosztownymi strojami – o tym nie wszystkie panie wiedzą! Można wydawać wiele pieniędzy na toalety i modne fatałaszki, a wyglądać nieporządnie, z drugiej strony można być skromnie i niedrogo ubraną, a jednak czynić wrażenie eleganckie.”

 

3. Sposób na wypadanie włosów?

„Myć włosy raz na 10 dni rozgotowanym mydłem dziegciowym, dziegciowo siarkowym lub siarkowym. Mydło powinno być bardzo dokładnie spłukane w kilku zmienianych wodach. Do ostatniej wody należy jeszcze dodać sok z 1 cytryny na 1 litr wody.”

 

Jeśli ktoś nie wie ( ja nie wiedziałam) dziegieć to ciecz powstająca w wyniku rozkłady kory brzozowej. Ma właściwości bakteriobójcze i do dzisiaj jest stosowany w chorobach skóry. W internecie można kupić szampony dziegciowe.

4. A jak używać różu?

„Kiedy używa się czerwonego kremu, należy przestrzegać następujących przepisów: na górnej części policzka, nad kością policzkową, naznacza się delikatnie trzy czerwone punkty w kształcie trójkąta, a potem powili rozciera się je w kierunku uszu. Na wąskich twarzach nakłada się róż jak najwyżej, na okrągłych nieco niżej i bardziej w kierunku nosa. Przy używaniu czerwonego pudru postępuję się wedle tych samych prawideł. Warunkiem jest, żeby nie używać tego samego różu do wszystkich sukien i na każdą porę roku i dnia. Trzeba mieć koniecznie w zapasie kilka odcieni różu. Najważniejsze ostrzeżenie: za dużo różu – postarza!”

 

5. A teraz coś dla tych, którzy tak jak ja nie lubią opalenizny:

„Płyn do wybielana cery
Do szklanki mleka wpuścić 15-20 kropelek wody kolońskiej i wymieszać.”

 

Otrzymaną substancję nałożyć na czystą i suchą skórę i zostawić na noc, rano zmyć. Obawiam się jednak, że dziś ten przepis nie zadziała ( o ile kiedykolwiek działał), ponieważ obecnie produkowana Woda Kolońska ma nieco zmodyfikowany skład.
„Na wybielanie rąk
Na flaszeczkę wody kolońskiej wziąć pół flaszeczki gliceryny i ćwierć części soku cytrynowego”

 

Tak przygotowany specyfik należy wsmarować w czyste dłonie i nie spłukiwać.

6. Coś, co każdy nawet dziś, może sam zrobić w domu.

„Od dawna zaleca się tamponowanie twarzy sokiem z poziomek, moreli i niektórych jarzyn.”
„Zwykła marchewka odpowiednio przyrządzona wpływa udelikatniająco na cerę. Należny utrzeć ją na tarce, wycisnąć przez czystą gazę i odlać pozostały sok. Płatki złożonej kilkakrotnie gazy zanurzyć w rozcieńczonym mlekiem spirytusie, po czym namoczywszy obficie w soku marchwiowym, kłaść na czoło policzki i podbródek. Takie kompresy znakomicie odświeżają skórę i są łatwe do przyrządzenia.”

 

„Jeśli chodzi o zachowanie cery jasnej, dobrą przysługę odda zabieg następujący: dobrze rozbite żółtko miesza się z równą ilością surowego mleka, po czym końcami palców umoczonymi w płynie uderza się lekko twarz. Przed i po zabiegu konieczne jest przemycie twarzy letnią wodą z mydłem.”

„Ot, zbierze się pęk łubinu, wysuszy na słońcu i utłucze w moździerzu na proszek. Zimią zmieszamy raz na tydzień łyżeczkę proszku z taką samą ilością letniej, przegotowanej wody, da to maść, którą rozsmarujemy po twarzy, a która działa wybitnie łagodząco na cerę.”


Naturalne sposoby dbania o urodę wracają do łask, a samodzielnie przyrządzenie kosmetyków daje satysfakcję. Ja na pewno wypróbuję niektóre sposoby, może te bez spirytusu ;). Dajcie znać, jeśli i Wy na jakiś się skusicie.
Cytaty pochodzą z miesięcznika „Tygodnik Mody”, ze zbiorów Biblioteki Narodowej, udostępnionych na polona.pl.
Marta Szulc

Marta Szulc

"Viva la Vida"... i nie chodzi wcale o perfum. Życie jest zbyt krótkie by przeżyć je byle jak.

6 komentarzy

  1. Nr 2. – test na elegancję. Bardzo inspirujące :0.
    Sama poruszałam podobne zagadnienie na moim blogu. Tematyka skupiała się na tematyce portfeli skórzanych w odniesieniu do kobiecej garderoby. Zapraszam tutaj o obejrzenia najpopularniejszych portfeli jakie wybrałyśmy.

  2. Piękno nie jedno ma imię. W szczególności jeśli chodzi o urodę kobiet :). Ja polecam zajrzeć na nasz portal pieknimlodzi.pl i ostatni artykuł o tym gdzie można kupić modny plecak młodzieżowy. Naprawdę warta polecania lektura!

  3. Oryginalny post 🙂 . Mi ostatnio przyszło do głowy aby poruszyć temat damskiej urody na blogu dress-room.pl. Generalnie piszę tam o modnych dodatkach damskich, ale tematyka urody jest mi szczególnie bliska. Zapraszam dziewczyny!

Skomentuj artykuł!