Podziel się:

Polski streetwear ma ponad trzydzieści lat – czytamy w najnowszej publikacji poświęconej ulicznej modzie nad Wisłą. Jak zmieniały się uliczne trendy w ciągu ostatnich kilku dekad?

Publikacja Streetwear w Polsce to próba opisania dziejów polskiego streetwearu na podstawie niecodziennych, a przy tym wiarygodnych źródeł. Autorzy sięgnęli m.in. do młodzieżowych magazynów sprzed dwóch dekad, klasycznych hiphopowych teledysków i starych reklam. Wszystko po to, by określić, jak kształtowały się trendy obecne w modzie ulicy.

Narodziny polskiego streetwearu można datować na rok 1989. Wtedy to rodzimy rynek modowy, po latach peerelowskiej posuchy, wreszcie mógł otworzyć się na zachodnie trendy. Istotny wpływ na krajowy streetwear wywarła także rodząca się w tym samym czasie polska kultura hip-hopu, której najbardziej wyrazistym symbolem są słynne baggy-jeansy. Pionierską rolę odegrał tu projektant Ryszard Lenar, którego spodnie w swoim czasie nosiła cała rapująca Polska.

Skąd płynęły nad Wisłę nowe trendy przed ponad dwudziestu laty? Przede wszystkim zza Oceanu. – W latach 90. byłem dzieciakiem i, jak każdy na moim osiedlu, pozostawałem zafascynowany ulicami w USA. Pierwsze rap-kawałki, NBA i rodząca się subkultura streetwearowa bez wątpienia wpływała na nas w ogromnym stopniu – mówi Daniel Jaroszek, ekspert zaangażowany w przygotowanie materiału.

Jednak streetwear nad Wisłą kształtował się nie tylko w oparciu o rapowane kawałki. Autorzy zwracają także uwagę na inspiracje sportowe, związane głównie z koszykówką i deskorolką. To właśnie w zainteresowaniu tymi dwiema dyscyplinami można doszukiwać się początków subkultury sneakerheadów – czyli miłośników sportowych butów, otaczających swoje obuwie specyficznym kultem. Prezentowany przez nich styl stał się powszechnym elementem codziennej mody w ciągu ostatniej dekady.

Mimo że na przestrzeni lat moda poddawana była zauważalnym zmianom, porównanie trendów wykazało także sporo podobieństw pomiędzy stylem następujących po sobie dekad. Sporo ulicznych trendów doczekało się bowiem reaktywacji, zaś niektóre elementy ubioru diametralnie zmieniły swój charakter. Opracowanie podaje tu przykład dresów: ten niegdyś obciachowy strój w ostatnich latach stał się modnym dodatkiem do typowo casualowych stylizacji.

Perspektywy na przyszłość? Autorzy publikacji prognozują powrót trendów z początku obecnego millenium. W ich mniemaniu modowa redefinicja stylu wczesnych lat zerowych już wkrótce może zawładnąć streetwearem – tak w Polsce, jak i na całym świecie.

Publikacja Streetwear w Polsce. Trzy dekady ulicznej mody nad Wisłą jest dostępna pod adresem: https://sklep.sizeer.com/streetwear-w-polsce

Adrianna Mach

Adrianna Mach

Fotografia artystyczna, reklamowa - pasjonatka dwóch odrębnych kategorii. Każde przedsięwzięcie to dla niej nowa historia i całkiem nowe wyzwanie. Na łamach naszego magazynu recenzuje dla Was zarówno komercyjne, jak i amatorskie przedsięwzięcia. Zawsze opisując rzeczywistość bezstronnie i merytorycznie.

9 komentarzy

    1. A co myślisz o innych akcesoriach New Balance. Buty to nie wszystko, są jest też odzież sportowa, takie nerki sportowe, nakrycie głowy dla sportowców etc.

Skomentuj artykuł!