Skąd się biorą przebarwienia na skórze?

Podziel się:

Przebarwienia na twarzy, czy plamy pigmentacyjne dotykają wielu osób. Dotyczy to zwłaszcza kobiet po 45. roku życia. Poznaj rodzaje i genezę powstawania przebarwień na skórze.

Czym są przebarwienia na skórze?

Przebarwienia objawiają się zmianą kolorytu na pojedynczych fragmentach skóry. Mogą one występować zarówno na twarzy, jak i na innych częściach ciała. Powstają w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania organizmu lub wystawienia go na niesprzyjające czynniki zewnętrzne.

Za przebarwienia na skórze odpowiada przede wszystkim nierównomierne gromadzenie się melanocytów. Nadprodukcja przez nich melaniny skutkuje zmianami kolorytu.

Jakie przebarwienia rozróżniamy

Niektóre przebarwienia na twarzy są naszym naturalnym towarzyszem. Zaliczamy do nich piegi. Wiele ich posiadaczy docenia ich walory estetyczne i nie zaczyna z nimi walki. Oprócz nich wyróżniamy także inne rodzaje, uzależnione od naszego trybu życia czy kuracji medycznej. Najczęściej spotykane są plamy od słońca. Powstają one w wyniku korzystania z solarium lub też nadmiernej ekspozycji na słońce. Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna zmniejsza ryzyko ich powstania.

Dermatolodzy wyróżniają także przebarwienia pozapalne, które powstają w wyniku trądzika, czy atopowego zapalenia skóry. Na ich powstanie mogą mieć wpływ także inwazyjne zabiegi kosmetyczne. Ponadto przebarwienia na twarzy mogą wystąpić na skutek terapii lekowej. Tak zwane przebarwienia polekowe często dotykają osoby z zaburzoną gospodarką hormonalną lub przyjmujących doustną antykoncepcję.

Jak walczyć z przebarwieniami?

Niektórych przebarwień jesteśmy w stanie uniknąć dzięki odpowiedniej pielęgnacji i unikaniu czynników, które sprzyjają ich powstawaniu. Dotyczy to zwłaszcza przebarwień powstałych w wyniku opalania. Krem z filtrem UV pomoże nam uniknąć zmiany kolorytu cery. Kiedy jednak już zauważymy przebarwienia na skórze, warto sięgnąć po dedykowane kosmetyki. Mają one działanie wybielające. Użyte natomiast składniki pomogą przywrócić równowagę melaniny w naszym naskórku.

Skuteczny krem na przebarwienia powinien w swoim składzie zawierać jak najwięcej naturalnych składników. W efekcie czego pozbędziemy się plam bez podrażnienia skóry. Warto, aby kosmetyk zawierał wyciągi roślinne z białej lilii, winorośli, czy lawendy. Biała trufla również wykazuje działania wspomagające usuwanie plam pigmentacyjnych.

Przebarwienia nie są estetycznym dodatkiem do naszej urody. Dlatego najlepiej jak najszybciej się ich pozbyć. Dedykowana linia kosmetyczna pomoże w walce z plamami,a także dostarczy niezbędnych składników odżywczych. Kosmetyki do różnych rodzajów skóry znajdziesz w sklepie https://callunamedica.com/

Marta Szulc

Marta Szulc

"Viva la Vida"... i nie chodzi wcale o perfum. Życie jest zbyt krótkie by przeżyć je byle jak.

7 komentarzy

  1. Beti – to spróbuj iść z tym do lekarza specjalisty, może coś zaradzi. Generalnie skóra na twarzy jest bardzo podatna na przebarwienia po nieodpowiednich kosmetykach.

  2. Dla mnie problemy ze skóra wynikają głownie z niedbałości kobiety, jestem kosmetologiem i z takimi przypadkami mam doświadczenia na co dzień.

Skomentuj artykuł!