Pranie butów w pralce – fakty i mity

Podziel się:

Wokół prania butów w pralce narosło już wiele mitów. Tak naprawdę o tym, czy obuwie nadaje się do prania automatycznego, decyduje jego rodzaj (i informacja na metce). Inaczej sprawa wygląda w przypadku syntetycznych modeli sportowych, a inaczej w przypadku skórzanych botków. Te ostatnie są narażone na wszelkiego rodzaju deformacje, pęcznienie i przebarwienia, dlatego w żadnym razie nie powinny trafić do bębna pralki. Podpowiadamy, w jaki sposób czyścić buty, aby cieszyły się długą żywotnością i przyjemnie pachniały.

Trzy kroki do czystego obuwia

Sprawdź metkę

Jeśli Twoje obuwie nadaje się do prania automatycznego, stosowną informację znajdziesz na metce pod językiem. Gdy takiej informacji obuwie nie posiada, a Ty mimo to decydujesz się włożyć je do bębna, ryzykujesz, że rozklei się lub ewentualnie uszkodzi pralkę drobnymi elementami – choćby ćwiekami – które mogą odpaść podczas wirowania.

Przygotuj buty do prania

OK, załóżmy, że Twoje obuwie nadaje się do prania automatycznego. To jednak nie znaczy, że prosto z ulicy powinno trafić do pralki. Przed włożeniem butów do bębna wyjmij wkładki i sznurówki, aby poszczególne elementy łatwiej się doprały i doschły. Równie ważne jest wstępne wyczyszczenie butów z zaschniętego błota i pozbycie się ewentualnych kamyczków, które mogą tkwić w bieżniku. Dzięki temu unikniesz uszkodzeń bębna, filtrów i przewodów pralki. Jeśli cholewka ma charakterystyczne zdobienia lub uszyta została z delikatnych materiałów, każdy but zapakuj do osobnego woreczka przeznaczonego do prania bielizny. Nigdy nie wrzucaj obuwia do pustej pralki, bo będzie obijać się o bęben.

Wybierz odpowiedni program

Do prania butów najdelikatniejszy i zarazem najodpowiedniejszy będzie tryb prania ręcznego. Niestety nie każdy model pralki go posiada. Możesz poradzić sobie w inny sposób – ustawiając maksymalną temperaturę na 40 stopni i obroty do 500 na minutę, na krótki cykl. Tak czy inaczej użyj niewielkiej porcji dobrego proszku i zupełnie zrezygnuj ze środka zmiękczającego, ponieważ negatywnie wpłynie na kształt cholewki.

Poznaj nasze patenty na ładne i świeżo pachnące obuwie!

Pozbądź się nieprzyjemnej woni z obuwia

Zdarza się, że nawet po praniu zapach butów pozostawia wiele do życzenia. Aby go skutecznie zneutralizować, zacznij działać jeszcze przed praniem. Z pomocą przyjdą domowe sposoby. Na kilka godzin wcześniej (a najlepiej na noc) wypełnij cholewkę torebkami herbaty, żwirkiem dla kota lub kilkoma łyżeczkami sody. Te produkty wchłoną wilgoć i pozbawią obuwie przykrej woni.

Pozwól im schnąć w swoim tempie

Ponieważ buty są wrażliwe na wysokie temperatury, nie pozostawiaj ich na grzejniku ani na słońcu, a pozwól wyschnąć im w temperaturze pokojowej, najlepiej w przewiewnym pomieszczeniu. Pamiętaj, by były rozsznurowane i miały język wywinięty na zewnątrz – wtedy wilgoć ma szansę szybciej odparować. A jeśli chcesz jeszcze bardziej przyspieszyć ten proces, a przy okazji zatroszczyć się o kształt butów, możesz wypełnić je pomiętymi kartkami. Testowaliśmy, działa!

Te buty możesz prać spokojnie

Z reguły obuwie sportowe dobrze znosi pranie w pralce. Zawsze jednak sprawdzaj zalecenia na metce – jeśli brak na nim zgody na czyszczenie automatyczne, a podczas prania zniszczą się, producent odrzuci reklamację. Najmniej ryzykowne jest pranie szytych tenisówek, bo nie rozkleją się i z reguły wykonane są z poliestru lub naturalnie oddychającej bawełny – żadnemu z tych materiałów nie grozi zapchanie porów, jak w przypadku treningowych lub outdoorowych butów z membraną. Gdyby jednak białe tenisówki pożółkły w praniu, przywrócisz im wyrazistą biel, używając wybielacza.

A co z obuwiem, którego nie można prać automatycznie?

Pranie butów w pralce uchodzi za łatwy i skuteczny sposób ich czyszczenia, należy jednak mieć na uwadze, że nie każdy rodzaj obuwia dobrze je znosi. Włożone do pralki zamszowe i skórzane botki, kozaki czy szpilki uległyby nieodwracalnym uszkodzeniom. Co możesz zrobić? Buty ze skóry licowej przeczesz delikatną szczoteczką i jeśli są mocno zabrudzone, przetrzyj szmatką nasączoną wodą i szarym mydłem, a następnie ściereczką zwilżoną samą wodą. Na koniec solidnie wypastuj, aby zabezpieczyć je przed kolejnymi zabrudzeniami i wydłużyć ich trwałość. Pielęgnacja obuwia zamszowego wymaga dedykowanych produktów – łagodnej szczoteczki do zamszu i specjalnej pasty. Ponieważ tak obrobiona skóra jest znacznie bardziej podatna na zarysowania, zalecamy, by cholewkę wycierać zawsze miękką szmatką.

Choć to może wydać się dziwne, do pralki nie możesz wrzucić także obuwia mającego cholewkę z membrany. Oczywiście należy je regularnie czyścić, aby brud nie zablokował ich porów, a przy okazji nie pozbawił oddychalności. Delikatne zabrudzenia najbezpieczniej będzie usunąć suchą ściereczką, a wilgotną te bardziej odporne na wycieranie.

Odrębną kwestię stanowi słabo sklejone obuwie, które bezpieczniej będzie wyczyścić namydloną gąbką i wypłukać pod bieżącą wodą. W najgorszym scenariuszu cholewka odklei się od podeszwy, zostawiając żółte zacieki z rozpuszczonego kleju.

Twoje buty wyglądają ekstra? Zajrzyj na blog Fitanu.com – przygotowaliśmy dla Ciebie serię wpisów o aktywnościach, które mogą Ci się spodobać i będą miłym pretekstem do wskoczenia w ulubione obuwie!

Źródło zdjęć: shutterstock.com

Tagi:
Adrianna Mach

Adrianna Mach

Fotografia artystyczna, reklamowa - pasjonatka dwóch odrębnych kategorii. Każde przedsięwzięcie to dla niej nowa historia i całkiem nowe wyzwanie. Na łamach naszego magazynu recenzuje dla Was zarówno komercyjne, jak i amatorskie przedsięwzięcia. Zawsze opisując rzeczywistość bezstronnie i merytorycznie.

5 komentarzy

  1. Oczywiście, że nie powinno się prać butów w pralce! Jako posiada sklepu z akcesoriami skórzanymi również odradzam takich praktyk. Nie rozumiem, jak można wrzucić cokolwiek ze skóry do pralki. Ostatnio przyszła do mnie kurierem saszetka na dokumenty ze skóry. Całkiem zniszczona przez klienta, bo wrzucił ją do pralki. Saszetki takie jak tutaj powinno się czyścić tylko i wyłącznie ręcznie, podobnie jak buty ze skóry.

  2. Niedawno mieliśmy sytuację w naszym zakładzie krawieckim. Klient przyniósł męski plecak, wyprany w pralce i dziwił się że wszystkie szwy zostały osłabione. Taki własnie jest efekt automatu na nici, nawet te najmocniejsze.

Skomentuj artykuł!