Podziel się:

Które z 10 największych polskich miast gwarantuje najlepsze warunki dla rodzin z dziećmi? Sprawie przyjrzał się portal iKalkulator.pl

W najnowszym rankingu iKalkulator.pl porównuje sytuację w największych polskich miastach z punktu widzenia rodziców. Autorzy przeanalizowali dostęp do placówek publicznej edukacji, poziom bezpieczeństwa, jakość powietrza oraz koszty życia w wybranych metropoliach.

Zwycięzcą rankingu została Warszawa. Stolica najwięcej punktów zdobyła m.in. w zestawieniu porównującym lokalne zaplecza edukacyjne. Właśnie to miasto zapewnia rodzicom największy wybór żłobków.

Warszawa jest również liderem klasyfikacji zarobków: przeciętna pensja w stolicy jest aż o tysiąc złotych wyższa od średniej krajowej. Autorzy zwracają jednak uwagę, że spora pensja najczęściej oznacza również duże ceny na lokalnym rynku mieszkaniowym – Warszawa jest tu najlepszym przykładem.

Drugie miejsce w rankingu zdobył Poznań, w którym na jednego mieszkańca przypada najwięcej publicznych przedszkoli. Stolica Wielkopolski charakteryzuje się także najniższym bezrobociem wśród krajowych metropolii – wynosi ono tam jedynie 1,3 proc. W połączeniu ze stosunkowo wysokimi zarobkami i atrakcyjnymi cenami zakupu lub wynajmu nieruchomości, Poznań może okazać się bardzo dobrym wyborem podczas planowania przeprowadzki.

Najniższe miejsce podium zajął zaś Gdańsk. Chociaż ceny mieszkań są tam bardzo wysokie (pod tym względem stolica Pomorza ustępuje jedynie Warszawie), to jednak istotnymi zaletami metropolii są zarobki oraz ogólne warunki życia, mierzone m.in. czystością powietrza czy wsparciem miasta dla rodzin starających się o miejsce w żłobku.

W końcowym zestawieniu najsłabszy okazał się Szczecin. Miasto nie może bowiem pochwalić się rozbudowaną bazą publicznej edukacji, ponadto pensje pozostają tutaj na dość niskim poziomie. Mimo tego, stolica woj. zachodniopomorskiego może przyciągać przede wszystkim ekologią: w regionie realizuje się sporo zielonych inwestycji, zaś jakość powietrza należy tu do najlepszych w Polsce.

Kompletny raport “Ranking Miast Przyjaznych Rodzinom 2019” dostępny jest na: https://www.ikalkulator.pl/blog/rankingmiastprzyjaznychrodzinom-2019/

Adrianna Mach

Adrianna Mach

Fotografia artystyczna, reklamowa - pasjonatka dwóch odrębnych kategorii. Każde przedsięwzięcie to dla niej nowa historia i całkiem nowe wyzwanie. Na łamach naszego magazynu recenzuje dla Was zarówno komercyjne, jak i amatorskie przedsięwzięcia. Zawsze opisując rzeczywistość bezstronnie i merytorycznie.

1 Komentarz

Skomentuj artykuł!