Kompakt, lustrzanka czy bezlusterkowiec – jaki aparat wybrać?

Podziel się:

Jeśli wybieramy się na wymarzone wakacje, a aparat w telefonie przestał nam wystarczać, warto kupić dobry aparat fotograficzny. Jaki więc model wybrać? Prosty i nieskomplikowany czy może bardzie zaawansowany? Wszystko zależy od naszych oczekiwań i wiedzy fotografa. Do wyboru mamy w standardzie kompakty, lustrzanki i bezlusterkowce. Który z nich zatem zabrać na wakacje?

Kompakt

To najprostszy model aparatu, doskonały dla fotografów amatorów. Mają wbudowanych wiele filtrów i trybów automatycznych dzięki którym nie jest skomplikowany w obsłudze, a zdjęcia są naprawdę dobrej jakości. Kompakt nie ma wymiennych obiektywów dzięki czemu amator z pewnością poradzi sobie z jego obsługą. Sprawdza się lepiej niż smartfon przy zdjęciach wymagających dużego zbliżenia. I ma więcej funkcji niż aparat w telefonie. Pamiętajmy, że aparat w komórce to jego wyposażenie dodatkowe, a nie podstawowa funkcja. Dlatego też kompaktowa cyfrówka lepiej sprawdzi się na wakacyjnych zdjęciach.

Lustrzanka

To aparat dla bardziej zaawansowanych fotografów. Są bardziej wymagające niż kompakty, ale dają również większe możliwości w zakresie dostosowania parametrów aparatu do panujących warunków w których chcemy zrobić zdjęcie. Ten model w odróżnieniu od kompaktu ma wymienne obiektywy. Jest również większy niż kompakt i przez to może być mniej poręczny i wygodny w noszeniu. Co ważne, nowoczesne lustrzanki oferowane przez sklep fotograficzny Notopstryk.pl, mają opcję nagrywania filmów. Jednak to propozycja dla osób, które mają już doświadczenie w przygodzie z fotografią.

Bezlusterkowiec

To najnowszy typ wśród aparatów fotograficznych. Podobny jest trochę do kompaktu – bo może być niewielkich rozmiarów, ale jak lustrzanka ma wymienne obiektywy i matryce. Jak jest zatem różnica między nimi? Jak nazwa wskazuje, nie ma on lustra i wizjera optycznego, a kadrowanie odbywa się za pomocą ekranu LCD albo elektronicznego wizjera. Ich zaletą jest z pewnością szybszy niż w innych typach sprzętu autofocus w trybie live view czyli idealne dla fotografa który lubi kadrować na ekranie. Obecnie to najnowocześniejszy typ aparatu, który znajdziecie we wspomnianym wyżej sklepie fotograficznym.

Zatem co wybrać, mając do wyboru aż trzy typy aparatów? Wszystko zależy od naszego stopnia zaawansowania wiedzy fotograficznej i tego, czego od sprzętu oczekujemy. Dla amatorów oczekujących dobrej jakości zdjęć bez zbędnych synchronizacji sprzętu polecam kompakt. Wymagającym i doświadczonym polecam własną opinię – dla mnie bezlusterkowiec jest idealny. Zdjęcia są świetniej jakości, a wymiary sprzętu idealne. Artykuł przygotowany przy współpracy ze sklepem fotograficznym https://notopstryk.pl/.

Adrianna Mach

Adrianna Mach

Fotografia artystyczna, reklamowa - pasjonatka dwóch odrębnych kategorii. Każde przedsięwzięcie to dla niej nowa historia i całkiem nowe wyzwanie. Na łamach naszego magazynu recenzuje dla Was zarówno komercyjne, jak i amatorskie przedsięwzięcia. Zawsze opisując rzeczywistość bezstronnie i merytorycznie.

6 komentarzy

  1. Zdecydowanie lustrzanka! Sama tworzę wpisy blogowe podobne do tej recenzji i działam tylko z lustrzanką Canona. Moje zdjęcia znajdziecie na stronie bloga Belveder. Prócz blogowania realizuję lustrzanką również zdjęcia produktów, portfele męskie, eleganckie torebki oraz odzież. Zapraszam tutaj do obejrzenia wszystkich realizacji.

  2. Ja chciałbym kupić etui skórzane na moją lustrzankę Cannona. Zastanawiam się czy takie etui mogliby mi wykonać na zamówienie? Znalazłem już wstępnie taką stronę z ofertą etui skórzanych. Czy możecie podzielić się opinią na ich temat? Widziałem już kolka recenzji u was.

Skomentuj artykuł!