Wiele słyszy się na temat zgubnego wpływu opalania skóry. Czy jest to prawda? Oczywiście, że tak. Jeżeli nasza skóra będzie narażona na intensywne promieniowanie słoneczne, to ryzyko raka skóry znacząco wzrasta. Nie można też zapominać, że poza ryzykiem raka skóra zdecydowanie szybciej się starzeje. Dziś odpowiemy Wam na pytanie, czy można zdrowo i bezpiecznie się opalać.
Fototypy skóry, a dobór kremu z filtrem
Bardzo ważny jest dobór kremu z filtrem do fototypu skóry. Wyróżniamy aż 6 rodzajów fototypów skóry. Pierwszy rodzaj to osoby, które mają bardzo jasną skórę i włosy w kolorze jasnego blondu czy rudego. Skóra takich osób bardzo trudno się opala i wymaga szczególnej ochrony, gdyż ulega oparzeniom. Te osoby powinny więc dobierać kremy z filtrem o największym faktorze, czyli SPF50 plus. Drugi fototyp to osoby o włosach w kolorze blond i ciemny blond. Ich skóra także trudno się opala i również często ulega poparzeniom. W takim przypadku na co dzień należy stosować kremy SPF 30, a gdy promieniowanie jest bardzo intensywne, to SPF50. Trzeci fototyp to osoby, które mają lekko śniady odcień cery i włosy w kolorze brązowym. Ich skóra w pierwszy kontakcie ze słońcem ulega poparzeniu, jednak później się opala. Takie osoby powinny stosować krem lub spray do twarzy i ciała SPF30. Czwarty fototyp to osoby o śniadej cerze, brązowych oczach i czarnych włosach. Ich skóra dobrze się opala i z reguły nie ulega oparzeniom. Dla nich dobrze sprawdzą się kremy z filtrem SPF20. Piąty i szósty fototyp skóry to osoby azjatyckiego pochodzenia i czarnoskóre. Trzeba jeszcze wiedzieć, że w przypadku bardzo wrażliwej skóry należy stosować kremy z bardzo wysokim filtrem.
Podstawowe zasady zdrowego opalania
Nie można zapominać, że według lekarzy nie do końca można zdrowo się opalać. Jeżeli promieniowanie jest bardzo intensywne i temperatura bardzo wysoka, to należy zostać w domu. Zabronione jest opalanie w czasie najbardziej intensywnego słońca, a więc od godziny 10 do 15. Dodatkowo po każdym opalaniu należy stosować kremy z dodatkiem aloesu, który złagodzi ewentualnie podrażnienia i sprawi, że skóra będzie nawodniona. Nie zapomnijcie o jeszcze jednej ważnej rzeczy, a mianowicie o tym jak ważną rolę odgrywa krem z dodatkiem kwasu hialuronowego. Nie tylko doskonale nawilża skórę, ale też tworzy na niej film ochronny, zabezpieczając skórę przed szkodliwym i destrukcyjnym działaniem promieniowania słonecznego. Zawsze należy pamiętać o nawadnianiu organizmu. Powszechnie uważa się, że w ciągu dnia należy wypijać około 2 litrów wody. Jednak w upalne dni podaż należy zwiększyć do przynajmniej 3 litrów, a dodatkowo należy do wody dodać elektrolity.
Dlaczego należy stosować krem z najwyższym stopniem ochrony?
Wysokość ochrony SPF ma istotne znaczenie. W przypadku kremów SPF50 ochrona przed szkodliwym promieniowanie UVB wynosi około 98%. W kremach czy balsamach SPF15 jest to około 93%. Kremy z filtrem mniejszym niż SPF10 mają już zdecydowanie niższą ochronę, a więc poniżej 90%. Choć żaden krem nie daje 100% ochrony przed szkodliwym promieniowanie, to jednak zmniejsza ryzyko raka skóry czy nawet poparzeń. Nie zapomnijcie jeszcze, że osoby starsze, ale też dzieci nie powinny przebywać na słońcu w bardzo upalne dni. Jednocześnie jeżeli stosujcie kremy z filtrem, to musicie je ponownie aplikować, czyli co kilka godzin nanosić nową warstwę. Najlepiej robić to co dwie czy trzy godziny. Można też zastosować filtry w sprayu.
Do opalania trzeba podejść mądrze, by nie zrobić sobie krzywdy https://lo1mlawa.pl/plecak-do-pracy-dla-nauczyciela/