Podziel się:

Miniony miesiąc był niezwykle smutny w kręgach wysokiej klasy świata mody. 10 marca, w wieku 91-lat zmarł francuski projektant Hubert de Givenchy.

Hubert de Givenchy wkroczył do świata mody w 1944 roku mając zaledwie 17 lat, a już kilka lat później w roku 1952 otworzył swój własny dom mody, z czasem stając się symbolem ery dżentelmenów którzy w powojennym Paryżu dyktowali trendy. Tworząc kolekcje myślał o konkretnych kobietach, w swojej karierze ubierał takie osobistości jak Jackie Kennedy czy Audrey Hepburn, której był bliskim przyjacielem.

My dzisiaj wspomnimy jego najsłynniejsze projekty i kreacje, które według nas są ponadczasowe.

sukienka Audrey Hepburn sniadanie u tiffaniego

W zestawieniu nie mogło zabraknąć legendarnej sukienki zaprojektowanej dla Audrey Hepburn grającej w „Śniadaniu u Tiffany’ego” – kreacja którą Holly Golightly ma na sobie w otwierającej film scenie przeszła do historii jako „mała czarna”.

Co ciekawe, sukienka która pojawiła się w filmie nie została stworzona przez projektanta a jedynie bazuje na jego projekcie…

Ale jak to?

sukienka sniadanie u tiffanieg
pierwowzór sukienki
sukienka Audrey Hepburn
(finalnie zrezygnowano z rozcięcia)

Sukienka która została zaprojektowana przez Huberta de Givenchy, oraz dwie kopie stworzone w jego atelier posiadały rozcięcie które, jak na tamte czasy, odsłaniało nogi aktorki w zbyt odważny sposób, przez co kreacja nie była odpowiednia dla postaci granej przez Audrey. Na potrzeby filmu Edith Head dokonała zmian w projekcie, rezygnując z rozcięcia.

 

 

 

 

 

 

 


Projektant jednak tworzył dla przyjaciółki jeszcze wiele sukienek, między innymi…

suknia slubna Zabawna buzia

Suknię ślubną aktorki w filmie „Zabawna buzia”. Romantyczna a zarazem nowoczesna sukienka na filigranowej Audrey wygląda niezwykle uroczo, łącząc tiulową spódnicę baletową ze skromnym, zakrytym dekoltem. Nas urzeka jej prostota, dzięki której mimo upływu czasu kreacja idealnie wpasowuje się w ślubne trendy.

Marika Kuśnierz

Marika Kuśnierz

Miłośniczka stylu vintage i wszystkiego co w modzie nietypowe. Zawsze docenia odwagę i niesztampowe outfity.

2 komentarze

  1. Divenchy i jego sukienki, w tym ta dla ślubna Audrey, jest boska 🙂
    To mój ulubiony projektant (był i dalej taki pozostanie). Zapraszam też do obejrzenia projektów na blogu: blogosia.pl.

Skomentuj artykuł!