Podziel się:
Historia fotografii modowej to ważny element całej historii mody, zwłaszcza ze współczesnego punktu widzenia, kiedy tego typu zdjęcia stanowią kwintesencję luksusu i prestiżu. Ale jak było dawniej, no i jak to się zaczęło?

Historia fotografii modowej 1900-1939

Dzięki wynalezieniu druku rastrowego pod koniec XIX wieku, publikowanie zdjęć w czasopismach stało się tańsze i prostsze. Nie musiało minąć wiele czasu, by ktoś wpadł na pomysł zamieszczania zdjęć mody w pismach przeznaczonych dla kobiet.
Najstarszy przykład takiej fotografii udało mi się znaleźć na stronie State University of New York (poniżej). I tak, to jest zdjęcie, choć pokolorowane i zretuszowane do tego stopnia, że przypomina obrazek. Wiele, nawet nieco późniejszych fotografii, niestety było w ten sposób obrabianych.
Zdjęcie z 1892 roku, zamieszone w „La Mode Pratique”. Suknia w stylu empire w tym czasie była najprawdopodobniej albo kostiumem, lub ubraniem domowym.
State University of  New York
Jednym z pierwszych czasopism regularnie publikującym zdjęcia mody był francuski magazyn „Les Modes”, w którym możemy podziwiać typowe dla początku XX wieku fotografie kobiet, wykonane w studiu, ze skromną scenografią, małą liczbą rekwizytów. Chodziło tylko i wyłącznie o pokazane konkretnego stroju. Fotografia mody nie była „ważna” tak jak dziś. Trzeba pamiętać, że nawet po II Wojnie Światowej kobiece gazety wciąż obok zdjęć publikowały rysunki ubrań.
W 1911 Paul Poiret zorganizował sesję zdjęciową swoich sukni dla magazynu „Art et Decoration”. Fotografował Edward Steichen, który sam później stwierdził, że to była pierwsza „prawdziwa fotografia mody”. Moim zdaniem nie wyróżnia się jakoś szczególnie na tle innych zdjęć z tego okresu. Prędzej za nowatorską uznałabym inną sesję modelek Poireta, o której pisałam tutaj. Te zdjęcia naprawdę zostały wykonane w ogrodzie, podczas gdy większość zdjęć do końca lat 20 była robiona w studiu

Suknie Paula Poireta fot. Edward Steichen dla „Art et Decoration” 1911. Środkowe zdjęcie przedstawia modelkę w jupe-culottes.
State University of New York 
Jeśli znasz francuski i masz ochotę przeczytać artykuł, do którego za ilustracje posłużyły zdjęcia Steichena,
fotografie podesłała zaprzyjaźniona blogerka Aleksandra Mach, ze strony moda alternatywna Skórzaneo
 

Kolejną ważną datą w historii fotografii modowej jest rok 1914, kiedy to amerykański Vogue (wtedy jeszcze jedyny Vogue na świecie) zatrudnił na stałe Adolfa de Meyera jako fotografa. Jego zdjęcia odbiegają już od tych „tradycyjnych”. Lubił ustawiać modelki pod światło, czy stawiać je w zmysłowych pozach. W 1923 do Vogue dołączył wspomniany już Edward Steichen, który od czasu sesji dla Poireta, nie miał kontaktu z fotografią mody. 
 Mogłoby się wydawać, że to zdjęcie zrobione w ogrodzie, ale zostało wykonane w studiu fotograficznym. Fot. Adolf de Meyer dla Vogue 1919
 Fot. Adolf de Meyer, lata 20
 onthisdayinfashion.com
Dla Vogue fotografował też Man Ray. Jest to postać na tyle znana, że chyba każdy kojarzy jego nazwisko, nawet jeśli nie do końca wie dlaczego i skąd. Man Ray fotografią mody zajął się po porażce swojej pierwszej wystawy malarskiej. Zasłynął z surrealistycznego stylu, ale potrafił też tworzyć proste zdjęcia, których głównym tematem były prezentowane stroje.Do lat 30 XX wieku w fotografii mody dominowały zdjęcia studyjne. Pomysł, by modelki fotografować w plenerze, w ruchu, czyli bardziej współcześnie, wyszedł od Martina Munkacsiego, który wcześniej robił zdjęcia sportowcom. W 1933 roku został zatrudniony w Vogue. To on radził innym fotografom, by nie ustawiali modelek w stylizowanych pozach, lecz pozwalali im się swobodnie poruszać, by robili im zdjęcia z różnych perspektyw.

Od lewej: modelka w sukni od Mainbocher, 1936, fot. Man Ray
anthonylukephotography.blogspot.com
 pierwsza fotograficzna okładka brytyjskiego Vogue, lipiec 1932 fot. Edward Steichen. 
vogue.co.uk 

 

Dwa zdjęcia autorstwa Edwarda Steichena – modelka (a raczej jej nogi) w sandałach – 1934 i Doroty Smart w kapeluszu od Madame Agnes, 1926 rok.
theredlist.com

 

 
Trzy zdjęcia-ikony. Od lewej: Lisa Fonssagrives w sukni od Mainbocher pozuje na wieży Eiffela, 1939, fot. Erwin Blumenfeld. 
fashion.telegraph.co.uk
Modleka w gorsecie od Mainbocher 1939, fot Horst P. Horst
 vogue.co.uk
 i wreszcie skacząca nad chodnikiem modelka uwieczniona przez Martina Munkacisiego w 1934 roku.
millenuvole.org
Do sławnych fotografów początkowej fotografii mody należą też Horst P. Horst, kolejny surrealista, który fotografował największe ówczesne gwiazdy takie jak Marlena Dietrich. 

Cecil Beaton z kolei preferował styl romantyczny. Obracał się wśród wielkich tego świata i mógł cieszyć się przywilejem fotografowania socjety. Nie wolno zapomnieć o Georgu Hoyningenie Huenie, który dziś znany jest z „plażowych” zdjęć. Jako pierwszy fotografował też modeli-mężczyzn.  No i oczywiście Erwin Blumenfeld autor słynnego zdjęcia Lisy Fonssagrives na wieży Eiffela. 

No dobrze, cały czas piszę tylko Vogue i Vogue, ale nie bezpodstawnie. To właśnie Vogue jako pierwsza gazeta na świecie mógł pochwalić się własnym studiem fotograficznym w redakcji i znacząco przyczynił się do popularyzacji fotografii, nie tylko tej modowej. Nie znaczy to oczywiście, że miał na nią monopol. W innych czasopismach również pojawiały się modowe fotografie.

Kostium kąpielowy od Patou, lipiec 1928 zdjęcie z Vogue wykonane przez Georga Hoyningena Huena w studiu fotograficznym. Wykonanie takiej sesji zdjęciowej na ówczesne warunki było dużym dokonaniem. Zdjęcia wyglądały na naprawdę zrobione na plaży. 
tinaperlmutter.com
Z okresu 1920-1930 pochodzi wiele ikonicznych wręcz fotografii mody, które każdy na pewno widział już w swoim życiu wielokrotnie, być może nawet nie zastanawiając się nad tym, co właśnie ogląda.
W 1939 roku wybuchła II Wojna Światowa, moda zeszła na dalszy plan. Uważam, że to dobra cenzura czasowa. W następnej części napiszę o fotografii modowej od 1945 do współczesności.
Adrianna Mach

Adrianna Mach

Fotografia artystyczna, reklamowa - pasjonatka dwóch odrębnych kategorii. Każde przedsięwzięcie to dla niej nowa historia i całkiem nowe wyzwanie. Na łamach naszego magazynu recenzuje dla Was zarówno komercyjne, jak i amatorskie przedsięwzięcia. Zawsze opisując rzeczywistość bezstronnie i merytorycznie.

7 komentarzy

  1. Piękne zdjęcia. Mi marzy się projekt tego typu odzieży damskiej. Póki co jestem jednak związana z pracą w serwisie skorzanaszwalnia.pl. Ni ma jednak co narzekać, bo mam szczęście, że pracuję w branży mody 🙂

  2. Podoba mi się jak obecni projektanci nawiązują do mody vintage. Tworzą buty, kurtki, a nawet tornistry, które oddają ducha tamtych czasów. Zapraszam do naszej strony Gimnazjum 1 i artykuł: gimnazjum-1.pl/dla-studentow. Poświęcony jest on sprawom studentów i przemyśleniom o tym co robić po szkole średniej.

Skomentuj artykuł!