Aktualnie większość koszulek posiada jakiś nadruk. Może być on wymyślony przez producenta i sprzedawany hurtowo lub stworzony przez pojedynczą osobę w małym lub nawet pojedynczym nakładzie. Grafika na odzieży stała się niejako odzwierciedleniem ludzkich zainteresowań, upodobań czy pasji. Mimo tak powszechnego stosowania technologii nanoszenia ilustracji na elementy garderoby, mało osób wie na czym ten proces polega. A czy nie ma nic bardziej oryginalnego niż możliwość samodzielnego tworzenia swoich nadruków?
Termotransfer
Opracowanie metody termotransferowej, pozwoliło na stworzenie innego rodzaju wydruku na papierze i odzieży. Przyniosło to możliwość wydruku na różnych typach podłoża, przy tym gwarantując wysoką jakość naniesionego wzoru i jego odporność na czynniki zewnętrzne. Producenci odzieży szybko odkryli zalety tej metody, stosując powszechnie grafiki nie tylko na koszulkach, ale również na czapkach, kurtkach, czy torbach. Należy wspomnieć, że do aplikacji ilustracji na wybranym elemencie garderoby, wystarczy nawet żelazko. Grafika będzie zdecydowanie mniej trwała, niż nadruk prasowy, jednak daje to możliwość samodzielnego znakowania odzieży.
Druk termotransferowy jest wyjątkowo dokładny i pozwala na tworzenie wysokiej jakości szczegółów, nawet przy bardzo małych elementach. Dodatkową zaletą metody, jest możliwość jej stosowania niezależnie od materiału odzieży, nie zaniżając przy tym jakości grafiki. Powszechnie stosowana również, przy znakowaniu dodatków do odzieży, jak torba, plecak czy parasol.
Niestety druk ten posiada niewątpliwą wadę, w postaci braku przepuszczalności powietrza w miejscu wytworzonego wzoru, ograniczając przy tym jego sensowność w przypadku odzieży sportowej.
Sitodruk
Druk sitowy jest starszą i zdecydowanie bardziej powszechną metodą znakowania elementów garderoby. Najczęściej realizowana jest ona przy użyciu specjalnych farb plastizolowych lub wodnych. Niestety wadą jest w tym wypadku zawartość chlorku winylu i formaldehydu w pierwszej farbie, które są substancjami toksycznymi.
Uzyskany nadruk jest gładki, niewyczuwalny i przepuszczający powietrze. Metoda ta nie pozwala jednak nanosić aż tak dokładnych i szczegółowych grafik, a to ze względu na zależność materiału, z której została wykonana odzież. Jednocześnie paleta kolorów staje się ograniczona, a często też ubrania z tańszych tkanin tracą na jakości po kilku praniach. Chcąc uniknąć takiej ewentualności, lepiej zainwestować w odzież dobrej jakości, wtedy druk może wytrzymać i lata.
Którą wybrać?
Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji użytkownika i przewadze plusów w wybranej metodzie pozyskiwania grafiki. Osoby ceniące sobie perfekcyjnie wykonane nadruki, z doskonałym odwzorowaniem kolorów i szczegółów, jednocześnie nie przywiązujące wagi to przepuszczalności powietrza, mogą zdecydować się na druk termotransferowy. Sitodruk za to, będzie idealnym rozwiązaniem dla osoby, ceniącej sobie przewiewność i gładkość odzieży, jednocześnie nie przejmując się ograniczeniami palety kolorów.