Chociaż pogoda na zewnątrz przywołuje na myśl wiosnę, to przy tak przeszywającym wietrze nietrudno o grypę i przeziębień.
Podsyłamy zatem kolejną dawka pomysłów i sprawdzonych domowych kuracje na walkę z bólem gardła, bólem głowy, gorączkę i ogólne uczucie rozbicia.
Syrop z cebuli.
2 duże cebule
2 łyżki naturalnego miodu
sok z połowy cytryny
Cebulę kroimy w plastry i w szklanym naczyniu układamy warstwowo. Całość zalewamy miodem i odstawiamy na minimum 3 godziny a najlepiej na całą noc, w ciepłym miejscu. Po upływie tego czasu zlewamy utworzony syrop i łączymy go z pozostałymi składnikami. Pijemy po 1 łyżce 3 razy dziennie, po posiłku.
Syrop ten ma zbawienną moc w szczególności przy męczącym kaszlu i bólach głowy. Fundamentem leczniczego działania cebuli jest duża zawartość witamin: A, B1, B2, C a także wapnia, fosforu, magnezu, chromu, żelaza, błonnika pokarmowego i jodu.
Dodatkowo ostry smak cebuli przyspiesza krążenie krwi, przez co bardziej pocimy się. Pamiętajmy zatem, aby w okresie stosowanej kuracji odpowiednio ubierać się a temperatura pomieszczenia nie spadła poniżej 22 stopni.
Inhalacje i pachnące kąpiele.
Na zajęte zatoki i pozostałe choroby dróg oddechowych pomóc powinny inhalacje np. z olejku eukaliptusowego, sosnowego czy mięty pieprzowej. Do miski wlej kilka kropli olejku, nakryj głowę ręcznikiem, pochyl sie nad miską i wdychaj gorącą parę, najlepiej przez nos. Z kolei do pachnących kąpieli najlepiej nadaje się olejek z lawendy, melisy oraz rozmarynu. Wystarczy kilka kropel tych esencji, by nasze naturalne siły obronne szybko zostały wzmocnione.
Płukanie gardła naparami ziołowymi i solą.
Nie musicie daleko szukać gdy niespodziewanie pojawi się u Was ból gardła. W domowej spiżarnie na pewno znajdziecie sól, sodę, szałwie,rumianek, kozieradkę, mięte czy tymianek. Zioła te znakomicie łagodzą stany zapalne jamy ustnej, migdałków i dziąseł, działając przy tym antybakteryjnie i przeciwzapalnie na zajęte chorobowo miejsce.
Napar taki przygotowujemy zalewając1 łyżeczkę dowolnych ziół szklanką gorącej wodą. Przygotowaną miksturę odstawiamy pod przykryciem na 15-20 minut, stosujemy jeszcze ciepłą ale nie gorącą. Z przygotowanego naparu przyrządzić można również kompresy. Przykładamy wówczas ów kompres na szyję i owijamy szalikiem by zachował ciepło.
Uwaga!
Napar z szałwii niewskazany jest dla kobiet w ciąży, ponieważ może przyczynić się do poronienia.
Herbatka z sokiem malinowym.
Czy i Wam kojarzy się ona z beztroskim dzieciństwem, gdy zatroskani rodzice czy dziadkowie przygotowywali Wam w chorobie hektolitry pysznej malinowej herbatki?
Owoce maliny wykazuje działanie przeciwgorączkowe, dodatkowo zawierają duże pokłady witaminy C,E, witamin z grupy B, potas, magnez, żelazo i wiele innych związków. Od dawien dawna napar z z wysuszonych owoców maliny i sok z z jej świeżych owoców stosuje się jako domowy środkiem napotny. Świeży sok z malin dolewamy do herbaty, wody bądź przyrządzamy własnoręcznie napar. Wówczas 1 łyżkę wysuszonych owoców zalewamy ½ szklanki wrzątku i parzymy pod przykryciem 15 minut. Pijemy z sokiem z malin 2-3 razy dziennie.
Zachęcamy do lektury i życzymy ZDROWIA :).
Herbatka i sok malinowy, to chyba jedyny domowy sposób na przeziębienie który u mnie przejdzie 🙂
Ps. Marto, czytam twoje poradniki od 2 tygodni, zapraszam też do mnie na brytyjka.pl i nowe plecaki vintage oraz w stylu retro. Jeśli któryś się Tobie spodoba to aktualnie mamy akcję rabatową na każdy zamówiony plecak vintage, dla nowych klientek! 🙂
Karolina, widziałam wpis na Wasz temat, ponoć współpracujecie z szkołami w Bolesławcu? PS. czytaj wpis na szkolaprywatna.boleslawiec.pl – plecaki szkolne. Jestem ciekawa czy z moją szkoła też podjęlibyście kooperację? 🙂
Jeśli chodzi o plecaki szkolne dla dziewczynek oraz chłopców, testowaliśmy niedawno nowego dostawcę dla naszej szkoły. Polecam Wam naszą witrynę szkolacalipso.pl i recenzję plecaków dla dziewcząt, która wiele wnosi jeśli chodzi o wybór naprawdę solidnego partnera (dostawcy) w tym zakresie.