Jak dbać o skórę latem

Podziel się:
jak dbać o skórę latem

Leniwe dni na plaży, słona morska woda i silne słońce – lato to okres beztroski! I chociaż dłuższe nasłonecznienie w ciągu doby oraz końska dawka witaminy D mają wspaniały wpływ na zdrowie i samopoczucie, to okres letni nie jest łatwy dla naszej cery oraz włosów. Bez odpowiedniej pielęgnacji oraz ochrony przed promieniami UV narażamy naszą skórę na przedwczesne starzenie.

Przedwczesne starzenie, przesuszenie i nadmierne złuszczanie się skóry oraz utrata jędrności i elastyczności to tylko początek listy problemów, z którymi możemy się borykać jeżeli zignorujemy potrzeby naszej cery latem. Co robić, aby cieszyć się letnią aurą bez narażania naszego zdrowia na szwank?

Pielęgnacje skóry zmieniamy wraz z porą roku – inna pogoda, inne czynniki atmosferyczne to także inne wymagania naszego ciała.

Stosuj odpowiednie kremy

Każda skóry jest inna, tak więc wybór kremu powinien być dyktowany przede wszystkim naszymi indywidualnymi potrzebami. Jest jednak kilka ogólnych zasad, które pomogą Ci dobrać odpowiedni krem na lato – przede wszystkim, powinien być dużo lżejszy niż kremy, które stosujemy zimą. Wybierz lekki, nawilżający produkt który nie będzie zatykał porów. Zrezygnuj z kosmetyków z alkoholem, będzie on dodatkowo przesuszał cerę latem. Zwróć uwagę na to jak wysoki faktor SPF posiada wybrany przez ciebie krem!

odpowiednie kremy na lato

Chroń skórę przed słońcem

Choć delikatnie opalona skóra wygląda estetycznie i wizualnie sprawia wrażenie zdrowszej, to promienie UV mają bardzo szkodliwy wpływ na stan naszej cery, powodując fotostarzenie, oparzenia czy nowotwory. Przed wyjściem z domu pamiętaj o zaaplikowaniu kremu/balsamu z wysokim filtrem, używając go ponownie w ciągu dnia, jeżeli spędzasz dużo czasu na słońcu. Dodatkowo przy ekstremalnych upałach staraj się zakrywać ramiona i dekolt, ponieważ te części ciała są najczęściej narażone na oparzenia. Jako ochrona twarzy świetnie może sprawdzić się czapka z daszkiem bądź kapelusze. Unikaj opalania w godzinach południowych, kiedy słońce jest najsilniejsze.

chroń skórę przed słońcem

Nawadniaj się

Przy wysokich temperaturach pocimy się dużo szybciej, a nasze ciało może stracić nawet do kilku litrów wody w ciągu dnia! W okresie upałów pamiętaj o uzupełnianiu płynów i piciu większej ilości wody niż zazwyczaj. Nawadnianie organizmu ma kluczową rolę dla naszego zdrowia, samopoczucia ale również wyglądu naszej skóry. Nawilżanie od zewnątrz nie wystarczy, jeżeli zaniedbamy gospodarkę wodną.

nawadniaj się

Zrezygnuj z makijażu, bądź go ogranicz

W trakcie upałów skóra dużo szybciej poci się i przetłuszcza. W takich warunkach nakładając grubą warstwę makijażu stwarzasz idealne warunki do rozwoju bakterii, powstawania krostek i wyprysków oraz zatykania się porów. Latem postaraj się ograniczyć makijaż, jeżeli nie chcesz z niego kompletnie rezygnować. Podkład możesz zastąpić lekkim kremem BB, a puder oraz róż zostaw w szufladzie, lub korzystaj z nich tylko malując się na wieczór. Błyszczyk lub szminkę zastąp pomadką z wysokim filtrem UV.

makijaż latem

Nawilżaj i złuszczaj skórę

Lato to okres pełen wyzwań dla skóry! Wspieraj ją stosując maski nawilżające oraz peelingi – latem świetnie sprawdzą się lekkie peelingi enzymatyczne. Systematyczne złuszczanie naskórka oraz nawilżanie pomoże ustabilizować kondycję skóry, która codziennie narażona jest na przesuszanie oraz infekcje. O tej porze roku zdecyduj się na maski w płachcie, które nawilżają dużo intensywniej niż tradycyjne maseczki.

złuszczanie skóry latem

Marta Szulc

Marta Szulc

"Viva la Vida"... i nie chodzi wcale o perfum. Życie jest zbyt krótkie by przeżyć je byle jak.

2 komentarze

Skomentuj artykuł!