Podziel się:

Higiena Polaków, mimo doskonałej obecności tematu w codziennych rozmowach, wciąż wydaje się w dużej mierze niezbadanym terytorium. Garść odpowiedzi na rozmaite pytania związane z tą kwestią przynosi opublikowany niedawno raport.

W jaki sposób Polki i Polacy na co dzień dbają o swoje ciała? Sprawdzili to autorzy raportu “Pielęgnacyjne rytuały Polaków”, przygotowanego na zlecenie sklepu Nutridome. Ponad 1500 osób z całego kraju odpowiedziało na ankiety, w których opowiedziało, jak wygląda ich codzienna troska o higienę i pielęgnację.

Na co dzień staram się o siebie dbać” – w ten sposób odpowiedziało ponad 65% ankietowanych. Co skłania nas do częstych rytuałów pielęgnacyjnych? Głównie chęć podniesienia swojej atrakcyjności: chcemy podobać się zarówno sobie, jak też innym osobom z naszego otoczenia. Przy tym co trzeci badany stwierdził, że ma w planach jeszcze lepiej zadbać o własny wygląd – ale dopiero za jakiś czas.

Zabiegi związane z pielęgnacją wiążą się głównie z utrzymaniem osobistej higieny: w ten sposób odpowiedziało 90% ankietowanych. Przy tym niemal połowa (45%) respondentów pamięta o roli odpowiednio zbilansowanej diety – zwłaszcza w grupie wiekowej 35-44 lat. Nieco mniej osób regularnie uprawia sport (37%), zaś co czwarta osoba zwróciła uwagę na odpowiednią ilość snu.

Przy tym jednak 4% ankietowanych odpowiedziało, że codzienna pielęgnacja… w ogóle nie jest priorytetem. Co ciekawe, prawie trzy razy częściej w tej sposób odpowiadali panowie. Czy zatem Polki przykładają do tych spraw większą

wagę? Na to wygląda: autorzy badania piszą o tym, że dla mężczyzn troska o własne ciało najczęściej kończy się na szybkim prysznicu, podczas gdy panie korzystają z o wiele bardziej zróżnicowanych zabiegów. Mimo tego 60% nie traktuje pielęgnacji jako konieczności czy obowiązku, co raczej odczuwa w ich trakcie przyjemność.

Równie ciekawie prezentuje się podsumowanie nawyków zakupowych, jakie możemy zaobserwować w polskich drogeriach. Okazuje się, że uzupełniając kosmetyczne zapasy, staramy się oszczędzać, kierując się przede wszystkim ceną aniżeli składem czy właściwościami danego preparatu. W zestawieniu najdroższych produktów kosmetycznych bezkonkurencyjne okazały się produkty przeznaczone do pielęgnacji twarzy i przygotowania makijażu: 40% ankietowanych kosztują one nawet 300

(i więcej) zł miesięcznie.

W ankietach także stosunkowo niska świadomość w zakresie składu preparatów i ich dokładnego przeznaczenia. Jedynie 16% ankietowanych przyznało, że kupując środki do pielęgnacji podejmuje w pełni świadome decyzje. Prawie tyle samo osób (17%) stwierdziło, że rozszyfrowanie składu danego produktu i podjęcie decyzji na tej podstawie to zadanie ponad ich możliwości.

Wciąż także zauważalna grupa klientów wyznaje rozmaite mity związane z właściwościami kosmetyków. Przykładowo 37% ankietowanych stwierdziło, że naskórek może uzależnić się od kremu nawilżającego, zaś 18% osób nie korzysta z produktów myjących, które – w ich ocenie – niedostatecznie się

pienią.

Raport “Pielęgnacyjne rytuały Polaków” dostępny jest na stronie internetowej sklepu Nutridome: https://nutridome.pl/nmag/jak-dbaja-o-siebie-polacy

Marta Szulc

Marta Szulc

"Viva la Vida"... i nie chodzi wcale o perfum. Życie jest zbyt krótkie by przeżyć je byle jak.

Skomentuj artykuł!