Co jeść, a jakich produktów unikać, gdy chce się schudnąć?

Podziel się:

Zdrową dietę można skomponować samodzielnie. Podstawa to umiejętny dobór produktów spożywczych, które będą zdrowe i pomogą w zrzuceniu nadmiaru kilogramów!

W sklepach do dyspozycji mamy różne produkty spożywcze. Nie wszystkie z nich to jednak zdrowe jedzenie, które powinno znaleźć się w dobrej diecie – także tej odchudzającej. Jakimi zasadami warto kierować się przy robieniu zakupów?

Stwórz swoją zbilansowaną dietę

Aby dobierać najlepsze zdrowe produkty, warto przede wszystkim rozpocząć od przygotowania planu swojej diety.

Zdrowa dieta odchudzająca powinna być zbilansowana i nie powinna eliminować określonych składników odżywczych, na przykład tłuszczów czy węglowodanów. Powinna przy tym tworzyć deficyt kaloryczny, czyli dostarczać do organizmu mniej kalorii, aby nakłonić go do spalania zapasów w postaci tkanki tłuszczowej.

Najlepiej, aby każdy posiłek składał się w 50 procentach z warzyw, w 25 procentach z węglowodanów, na przykład chleba, ziemniaków czy ryżu, a także w 25 procentach z produktów białkowych – mięsa, nabiału, strączków.

Dzisiaj w internecie znaleźć można także wiele pomocnych porad dla odchudzających się – na ich podstawie można samodzielnie stworzyć listę zakupową zawierającą wszystko, co zdrowe i sprzyjające odchudzaniu.

Wybieraj produkty nieprzetworzone

W zdrowej diecie posiłki warto przygotowywać samodzielnie i zrezygnować z gotowych, mocno przetworzonych dań. Nieprzetworzone produkty są nie tylko zdrowsze, ale i tańsze!

Doskonałym wyborem będzie także ekologiczna żywność, która oznaczana jest tak zwanym euro-liściem, czyli symbolem listka z gwiazdkami. Taka bio i eko żywność jest zdrowsza i jej produkcja jest bardziej przyjazna dla środowiska!

Zwróć uwagę na informacje na etykiecie

Przed zakupem konkretnych produktów spożywczych warto także zwrócić uwagę na informacje na etykiecie. Nie każdy produkt fit jest zdrowy!

Najlepiej przeanalizować skład produktu i zwrócić uwagę na umieszczoną na etykiecie listę składników odżywczych.

Podsumowując, mądre zakupy to podstawa każdej zdrowej diety odchudzającej!

Marta Szulc

Marta Szulc

"Viva la Vida"... i nie chodzi wcale o perfum. Życie jest zbyt krótkie by przeżyć je byle jak.

4 komentarze

Skomentuj artykuł!