Balkony, tarasy i ogrody – miejsca, które podczas pandemii odkryłyśmy na nowo

Podziel się:

70% z nas twierdzi, że od początku pandemii bardziej dba o swoje balkony, tarasy i ogródki. Jak Polki i Polacy spędzali tam swój czas wolny, a także, z jakimi zaletami wiąże się posiadanie takich przestrzeni? Szczegóły zdradza raport opublikowany przez markę Domondo.

Koronawirus zmienił życie ludzi na całym świecie. Również Polacy przekonali się, że lockdown i długotrwała izolacja społeczna niekorzystnie wpływają na kondycję psychiczną i nastrój. Ograniczenia, które wymusiły na nas przebywanie w domu, skłoniły do poszukiwania alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób podeszliśmy do użytkowania prywatnych przestrzeni na świeżym powietrzu.

Balkony, tarasy i ogródki sposobem na nawiązywanie nowych znajomości

Własne powierzchnie na świeżym powietrzu zastąpiły nam wyjście „na miasto”. To właśnie na balkonach, tarasach i w ogrodach zaczęliśmy nawiązywać nowe znajomości, zagadując sąsiadów, którzy również wychodzili się dotlenić. Jedna z badanych wspomina:

Dzięki balkonowi bliżej poznałam sąsiadkę, ponieważ też zaczęła wychodzić i częściej na siebie trafiałyśmy.

Z drugiej strony, wielu z nas przeobraziło balkon, taras lub ogródek w swój prywatny azyl, w którym czuło się bezpiecznie z dala od innych. W ten sposób nasze własne przestrzenie na świeżym powietrzu stały się nie tylko ośrodkiem życia towarzyskiego, ale również ostoją rodzinnego bezpieczeństwa.

27% ankietowanych zdradza, że balkony, tarasy i ogrody służą im do innych aktywności niż wcześniej. Niemal co czwarta osoba z tej grupy deklaruje, że stały się one miejscem kontaktów towarzyskich. Nieco mniej, bo 18% znalazło tam warunki do relaksu.

Jak zadbałyśmy o balkony, tarasy, ogródki i okna podczas pandemii?

 

Zmieniło się nasze podejście do prywatnych przestrzeni na świeżym powietrzu. Coraz częściej stawiamy tam nowe kwiaty (38%), uprawiamy zioła, warzywa i owoce (24%) lub wykonujemy prace remontowe (18%). Chcemy, żeby nasze balkony, tarasy i ogrody wyglądały pięknie, ponieważ w dużej mierze przeniosło się tam nasze życie towarzyskie.

Interesujące wnioski dotyczą również samych okien. Okazuje się, że w następstwie pandemii ponad połowa z nas spogląda przez nie częściej niż kiedykolwiek. W związku z tym niektórzy badani Polacy deklarują, że postawili na parapetach więcej roślin, częściej myli szyby lub założyli nowe osłony okienne.

88% z nas będzie teraz szukać mieszkań z balkonem, tarasem lub ogródkiem

Wpływ pandemii na nasze życie codzienne możemy obserwować na wielu płaszczyznach. Okazuje się bowiem, że ograniczenia wywołane lockdownem sprawiły, że w przyszłości będziemy poszukiwać mieszkań posiadających balkon, taras lub ogródek. Tylko 12% z nas uważa, że społeczna izolacja w żaden sposób nie wpłynęła na chęć posiadania takich miejsc.

Oznacza to, że prawdopodobnie nie będzie to tylko chwilowy trend i taka sytuacja utrzyma się również po ustaniu pandemii. Podobnego zdania jest psycholog Jarosław Świątek:

Przewiduję, że zainteresowanie domami z tarasem czy ogrodem wzrośnie po pandemii. Doświadczenie lockdownu w sposób szczególny pokazało osobom, które nie mają takiego luksusu, jak stresujące i nieprzyjemne może być zamknięcie we własnym domu, bez przestrzeni na zewnątrz, w której można poczuć się prawdziwie wolnym. Aby uniknąć tego typu sytuacji w przyszłości, podczas zakupu mieszkania czy domu ludzie będą brali pod uwagę, czy posiada balkon, taras lub przestrzeń na ogród (…).

Badanie zostało przeprowadzone od kwietnia do maja 2021 r. w formie ankiety elektronicznej (metoda CAWI). Anonimowy kwestionariusz składał się z pytań zamkniętych i otwartych. Uzyskano odpowiedzi od 1077 respondentów. Wszystkie wnioski znajdują się w nowym raporcie na blogu Domondo.

Adrianna Mach

Adrianna Mach

Fotografia artystyczna, reklamowa - pasjonatka dwóch odrębnych kategorii. Każde przedsięwzięcie to dla niej nowa historia i całkiem nowe wyzwanie. Na łamach naszego magazynu recenzuje dla Was zarówno komercyjne, jak i amatorskie przedsięwzięcia. Zawsze opisując rzeczywistość bezstronnie i merytorycznie.

4 komentarze

Skomentuj artykuł!